Baza samochodów, ale nie wszystkie są w sprzedaży dostępne

Najem długoterminowy

Porównanie leasingu i wynajmu długoterminowego

 

Mówiąc o leasingu, mamy na myśli jego klasyczną formę, tj. Finansowanie połączone z zakupem samochodu po zakończeniu umowy. Występuje w dwóch odmianach: leasing operacyjny i finansowy.

Wynajem długoterminowy to tak naprawdę leasing, a dokładniej leasing operacyjny, z tą różnicą, że zwykle po rozwiązaniu umowy samochód nie jest kupowany, ale zwracany stronie finansującej.

Wynajem długoterminowy może wystąpić w różnych odmianach, np. Leasing z pełną obsługą, a nawet w formie, która ostatnio zyskała na popularności w Polsce pod nazwą „samochód subskrypcyjny”. Szczegółowa lista wszystkich tych form finansowania została zamieszczona w artykule Rodzaje leasingu.

 

Z wykupem lub bez

 

Jest to główna cecha odróżniająca leasing od wynajmu długoterminowego. Po zakończeniu umowy najmu samochód jest zwykle kupowany za jego symboliczną wartość, np. 1% W przypadku wynajmu samochód jest zwykle zwracany stronie finansującej po zakończeniu umowy.

Wprawdzie jego zakup jest teoretycznie możliwy, ale za wysoką wartość, uprzednio oszacowaną przez stronę finansującą, która jest zbliżona do wartości rynkowej samochodu na koniec umowy.

 

Zwrot wartości lub płatność za zwykłe użycie

 

Powyższa cecha jest pośrednio związana z następną, która odróżnia wynajem długoterminowy od leasingu i jest to kwota miesięcznej raty. W przypadku leasingu leasingobiorca płaci za każdą kolejną ratę wartość samochodu powiększoną o marżę (zysk) strony finansującej. Jednak w przypadku wynajmu, oprócz marży, użytkownik płaci tylko za użytkowanie pojazdu, nie płacąc jego wartości. Oznacza to, że miesięczna rata za wynajem może być znacznie niższa niż rata leasingowa.

 

Z lub bez wstępnej płatności

 

Większość klasycznych firm leasingowych wymaga od klienta wniesienia wkładu do umowy – zazwyczaj 10-20%. Chociaż należy wspomnieć, że są też leasingodawcy oferujący finansowanie z symbolicznym czynszem początkowym, np. 1% Jednak w przypadku wynajmu długoterminowego zaliczka zwykle nie jest wymagana.

 

Swoboda lub ograniczenia w korzystaniu z samochodu

 

Klient decydujący się na leasing z zakupem ma nieporównanie większą swobodę związaną z eksploatacją samochodu. Chociaż leasingodawcy teoretycznie narzucają określone ramy postępowania w umowie, leasingobiorca w praktyce ma taki cel, jakby był jego właścicielem.

W przypadku wynajmu długoterminowego, w którym samochód zostanie zwrócony stronie finansującej, obowiązują surowe procedury, nawet w przypadku kontroli, braku modyfikacji lub tuningu. Samochód zwracany na koniec umowy musi być w dobrym stanie, tylko ze standardowymi oznakami zużycia, typowymi dla jego wieku i przebiegu.

A przebieg samochodu jest prawdopodobnie największym ograniczeniem związanym z wynajmem długoterminowym. Na podstawie deklarowanego rocznego przebiegu finanse oblicza kwotę raty i wartość końcową samochodu.

Przekroczenie nałożonego limitu spowoduje konieczność dodatkowej płatności – niestety nie działa to na odwrót. Nie możesz liczyć na zwrot nadpłaty, jeśli klient nie opuści deklarowanego przebiegu.

 

Czas trwania umowy

 

Długoterminowe umowy najmu są zazwyczaj zawierane na okres od 2 do 4 lat, aw rzadkich przypadkach można je przedłużyć do 5 lat. W przypadku leasingu zawarcie 5-letniej umowy nie stanowi problemu, a niektórzy sponsorzy oferują nawet dłuższe okresy 6, a nawet 7 lat.

Usługi dodatkowe (serwis mechaniczny, wymiana opon, ubezpieczenie)

W przypadku leasingu zwykle mamy do czynienia z „czystym” finansowaniem. Prawdą jest, że większość leasingodawców oferuje opcję dodatkowych opcji, takich jak ubezpieczenie zawarte w racie leasingu, a nawet szereg innych usług. Jednak zdecydowana większość klientów korzysta wyłącznie z finansowania.

Jednak wynajem długoterminowy zwykle wiąże się z wieloma dodatkowymi usługami. Rata jest płatna, która obejmuje również opłatę za serwis mechaniczny, wymianę opon, ubezpieczenie itp. Co więcej, zazwyczaj chęć skorzystania z oferty wynajmu długoterminowego wymaga obowiązkowego zakupu dodatkowych usług.

Statystyki mówią, że zdecydowana większość klientów decydujących się na wynajem wybiera Full Service Leasing, czyli opcję z pełną gamą dodatkowych produktów.

 

Dla kogo jest leasing?

 

Leasing będzie lepszą opcją dla osób, które chcą kupić samochód po zawarciu umowy o wartości symbolicznej. Pozwala również na znacznie większą swobodę użytkowania pojazdu, na przykład ze względu na brak narzuconego limitu kilometrów.

Dzięki wymaganej płatności początkowej staje się ona również dostępna w procedurach uproszczonych, np. dla przedsiębiorców dopiero rozpoczynających działalność.

Jeśli porównamy same koszty finansowe (bez kosztów dodatkowych usług), wówczas najczęściej okazuje się, że po zsumowaniu leasing jest

Auta z salonu
Logo
Enable registration in settings - general
Shopping cart